AİLE SAĞLIĞI MERKEZİMİZDE ANNE SÜTÜNÜ TEŞVİK EĞİTİMİ VERİLDİ - Gülsüm Aydogan Aile Sağlığı Merkezi
AİLE SAĞLIĞI MERKEZİMİZDE ANNE SÜTÜNÜ TEŞVİK EĞİTİMİ VERİLDİ
12 Ekim 2017 Perşembe - 16:52
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
ale-saglg-merkezmzde-anne-sutunu-tesvk-egtm-verld

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

 

AĞUSTOS AYININ SON HAFATASINDA  ANNE SÜTÜNÜN TEŞVİKİ VE ÖNEMİ KAPSAMINDA  32 HAFTALIK TÜM ANNE ADAYLARINA HEMŞİREMİZ PINAR GÜNAY KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE PERSONELİMİZCE EĞİTİM ÇALIŞMASI YAPILMIŞTIR.

   BU KAPSAMDA  YILLARDIR BEBEK DOSTU AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ OLARAK EMZİRME POLİTİKAMIZ YENİLENMİŞ 9 MADDE OLARAK AŞAĞIDA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ YAYINLANMIŞTIR.

                                                                    EMZİRME POLİTİKAMIZ

1-Aile hekimliği birimimize ait başarılı emzirmede 9 adımı içeren bir emzieme politikası hazırlanmıştır.

2-Bu politika doğrultusunda birimimizce çalışan tüm sağlık personeli 17 saat teorik 3 saat pratik olmak üzere toplam 20 saat emzirme danışmanlığı eğitimi almıştır.

3-Birimimizde gebelerimiz 30-32 haftadan itibaren ve doğumdan itaberen tüm annelerimiz anne sütünün önemi emzirmenin yararları emzirme teknikleri konusunda görsel materyaller ve birebir uygulamalarla eğitimi almaktadır.

4-Birimimizde verilen eğitimlerde annelere etkili ve başarılı emzirme teknikleri anlatılmaktadır.Ayrıca herhangi bir nedenle bebeklerinde ayrı kalsalar bile anne sütüyle beslenmenin devam edebilmesi içinannelere elle süt sağma teknikleri ve süt saklama koşulları anlatılmaktadır.

5-Annelere her emzirme eğitiminde anne sütünün ilk 6 ay bebeğin tüm ihtiyacını karşıladığı başka hiçbir ek besine gerek duymadığı vurgulanmaktadır.

6-Bebeğini her istediğinde emzirmenin bebeğin sadece fiziksel gelişimine değil psiko-sosyal gelişimine de olumlu katkıları olduğu hatırlatılarak anneler emzirme konusunda desteklenmektedir.

7-Annelerin evleri dışındaki herhangi bir ortamda da güvenli ve rahat bir emzirme yapabilmeleri için toplumda farkındalık oluşturmak adına bölgemizde bulunan özel ve kamu kuruluşlarına emzirmenin yararları konusunda bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır.

8-Aile hekimliği birimimizde anne sütü muadillerini özendirici herhangi bir reklam afiş ya da ürün bulunmamakta annelere anne sütü dışında hiçbir ürün tavsiye edilmemektedir.

9-Aile sağlığı merkezinde bulunan bütün birimlerle birlikte Uluslararası Mama Kodu uygulamalarını kabul edip emzirme danışmanlığı çalışmalarımızı bu adım doğrultusunda titizlikle yürütmekteyiz.

Etiketler : ANNE SÜTÜ,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.